DOLAR 28,9404 0.08%
EURO 31,3287 -0.08%
ALTIN 1.882,92-0,07
BITCOIN 12072160,31%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !

Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !

ABONE OL
24 Eylül 2023 06:00
Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eris Varyantı Son Dakika… Pandemi ve aşılar konusunda açıklama yapan Türk Toraks Derneği, ‘Eris Varyantı hadiselerini birinci sefer duyuran Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Eris’in öbür varyantlardan bahsetmediğini öne sürdü.

Türk Toraks Derneği Teneffüs Sistemi Enfeksiyonları Çalışma Kümesi, “COVID-19 AŞILARI VE SARS-COV-2 PANDEMİSİ” bahisli bir basın açıklaması yaptı. Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 16 Eylül tarihinde Eris varyantı konusunda açıklama yaptığının altını çizen Toraks Derneği yetkilileri, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 16.09.2023 tarihinde COVID-19’un Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü, bunun endişe sayılmayacak bir gelişme olduğunu bildirmiştir, diğer varyantından bahsetmemiştir. Lakin hemyapılan test sayısının düşüklüğü hem de varyant testlerinin uygulanması ile ilgili, kısıtlılıklar nedeniyle bu sayı gereğince Türkiye’deki olay sayısını yansıtmamaktadır. Sağlık çalışanları için özellikle hasta muayene ederken maske kullanması, bu kümeye yönelik olarak influenza aşısı temin edilmesi ve risk kümeleri (elbette sağlık çalışanları öncelikle olmak üzere) varyant mRNA aşısı ile aşılanması gereklidir” dedi.

Bakan Koca, Eris Varyantı Açıklamasında Neyden Bahsetmedi !

Toraks’ın açıklamasında şu tabirlere yer verildi, “Aşıların COVID-19 enfeksiyonuna karşı %100 muhafaza sağlamasa bile hastalığın daha hafif geçirilmesini sağlayabileceği; hastane yatışı ve ölümlere karşı muhafaza sağlayacağı, hatta Long-Covid gelişiminin önlenmesinde tesirli olabileceği vurgulanmıştır. Türkiye COVID-19 hadise sayısı olarak Dünya’da 11. Sıradadır (3) ve ne yazık ki hala polivalan aşısı uygulanmaya başlanmamıştır. Kış dönemi ile birlikte tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de influenza üzere viral teneffüs yolları hastalıklarının artacağı aşikardır”

Pandemi Aşılarına Acil Kullanım Onayı

“Tüm dünyada ve ülkemizde salgın ne yazık ki devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü bilgilerine göre tüm dünyada 770 milyon olay sayısı, 7 milyona yakın ölüm ve son yedi gündeki yeni olay sayı da 17.546’ dır. Dünya salgının 3. Yılında hala salgını gündeminden çıkaramamış, aşı eşitsizliği meselesini hala çözememiştir. 11 Eylül 2023’de FDA (U.S. Food and Drug Administraion) Moderna ve Pfizer tarafından 2023-2024 için güncellenen, Omicron varyant XBB.1.5’e karşı hastaneye yatış vemortaliteyi azaltmak dahil sonuçlar üzerine daha tesirli olduğuna dair ispatlar olan aşılara acil kullanım onayı verdi. FDA, güncellenmiş bu aşıların güvenli ve aktif olduğunu düşündüklerini; 6 aylık ve daha büyük bireyler için yararlarının risklerinden daha ağır bastığını vurgulamaktadır. Yan tesirlerin diğer aşılarla misal olduğu söz edilmiştir. Aşıların 12 yaş ve üzeri yaş kümesinde onaylandığı, 6-11 yaş aralığında acil kullanıma onay verildiği hatırlatılmıştır. Tıpkı vakitte COVID-19’da da tıpkı influenzada olduğu üzere her yıl güncellenmiş aşıların uygulanması gerekebileceği söz edilmiştir”

Aşıların Eris Varyantına Tesirli Olduğu Gösterildi

“Bir gün sonra 12 Eylül’de CDC (Centers for Disease Control and Prevention)’de aşı önerilerini güncellemiş ve 6 aylıktan büyük herkese aşı önermiştir. Son 2 ay içerisinde aşı yaptırmamış herkesin güncellenmiş aşılar ile aşılanması tavsiye edilmiştir. COVID-19’un varyantlarının vakitle değişim göstereceği, buna karşı aşı cevabının da azalabileceği vurgulanmıştır. Bu sonbahar- kış döneminde COVID-19 aşılarının yanısıra infleunza ve RSV aşılarının da olduğu hatırlatılmıştır (2). Yakın vakitte yapılan çalışmalarda güncellenmiş aşıların şu an dolaşımda bulunan EG.5 (Eris) ve BA.2.86 (Pirola) dahil olmak üzere varyantlara karşı tesirli olduğu gösterilmiş”

Kaynaklar

FDA 

CDC 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.