DOLAR 28,9357 0.07%
EURO 31,3467 -0.01%
ALTIN 1.884,920,03
BITCOIN 12061890,26%
İstanbul
10°

PARÇALI BULUTLU

15:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KHK’yla İhraç Edilen Prof. Dr. Karaman: “Asistanlarımız Da Cezalandırıldı!”

KHK’yla İhraç Edilen Prof. Dr. Karaman: “Asistanlarımız Da Cezalandırıldı!”

ABONE OL
11 Temmuz 2023 06:00
KHK’yla İhraç Edilen Prof. Dr. Karaman: “Asistanlarımız Da Cezalandırıldı!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Tabip Odası Başkanı Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Taha Karaman, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ndeki Psikiyatri kısmı öğretim üyeliği vazifesine geri döndü. Bilim Sıhhat Haber Ajansı’na (BSHA) konuşan Prof. Dr. Karaman, “7 yıl öğrencilerimden uzak kaldım. En zoru benim için buydu. Yalnızca bizler değil öğrencilerimiz, asistanlarımız da cezalandırıldı. 7 yıl sonra haklılığımız mahkemece görüldü. Vazifeye başladım” dedi. 

Kamuoyunda ‘barış bildirisi’ olarak bilinen ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlığıyla başlatılan kampanyada imzası olduğu için Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Kısmı misyonundan 686 Sayılı KHK ile ihraç edilen Antalya Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Taha Karaman, Ankara 21’inci Yönetim Mahkemesi kararı ile misyonuna iade edildi. Kararda ‘barış bildirisi’ne imza atan yaklaşık 2 bin 200 akademisyenin dayanağının tabir özgürlüğü kapsamında kıymetlendirilmesi gerektiğinin altı çizildi. 

Karaman: Karar Emsal Teşkil Edecektir! 

7 yıl müddetince vazifesinden uzak kalan Prof. Dr. Karaman, Ankara 21’inci Yönetim Mahkemesi’nin verdiği misyona iade kararı ile ilgili BSHA’ya açıklamada bulundu. Prof. Dr. Karaman, haklarında verilen kararın emsal teşkil edeceğini söyleyerek yaşadığı süreçle ilgili konuştu. Karaman, “7 yıl üzere uzun bir mühlet öğretim üyeliği misyonumuzdan, derslerimizden, öğrencilerimizden, asistanlarımızdan uzak kaldık. En büyük sıkıntılarımızdan biri buydu. Yapılan haksızlığın çözülmesi yedi yıl sürdü. Benden evvel bir arkadaşım daha Antalya’da misyona başladı. İki arkadaşımızın daha dönüş kararı katılaştı, 4 arkadaşımızın durumu şimdi meçhul fakat onların da misyonlarına iade edileceğini düşünüyoruz. Burada bir haksızlık 7 yıl sonrasında tahlil sürecine girdi. Ben vazifeye başladım. Üniversiteye gitmeye başladım. Bugün tüm asistanlarla tanıştım” dedi. 

Mahkemeler Haklılığımızı Gördü!

15 Temmuz FETÖ Darbesi sonrasında 22 Kasım 2026 yılında KHK ile misyonlarından uzaklaştırıldıklarını belirten Prof. Dr. Taha Karaman, “Soruşturmada bizlere hiçbir suçlama bile yöneltilmedi. Sözümüz bile alınmadı. Hukuk fakültesi dekanının bulunduğu bir heyet üniversiteden atılmamızı talep etti. Bunun üzerine Yüksek Öğretim Kurumuna gidildi. YÖK karşılık bile vermedi. 15 Temmuz’dan sonraki süreçte KHK ile misyondan uzaklaştırıldık. Bugüne kadar davalarımızın hiçbiri sonuçlanmadı fakat Anayasa Mahkemesi hak ihlali kararı verdi. Anayasa Mahkemesi kararının akabinde tüm ceza davaları beraatle sonuçlandı. Kurulan komite bizim hiçbir geri dönüş talebimizi kabul etmedi. Komite kararını yargıya taşıdık. Davadan sonra yavaş yavaş geri dönüşler başladı. Mahkemeler bizleri haklı gördü. Bizim hakkımızda hiçbir sürece yapılmadı. Yapılan süreçler de beraatle sonuçlandı. En son yönetim mahkemesi görüş kararı verdi ve ben misyona başladım” diye konuştu. 

Antalya Tabip Odası: KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız!

7 yıl üzere uzun bir müddet sonunda Barış Akademisyeni Prof. Dr. Taha Karaman’ın geri dönüşü ile ilgili Antalya Tabip Odası tarafından Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Binası önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. İdare Şurası Üyesi Doç. Dr. M. Cumhur İzgi sürecin dayanışma ile aşıldığını belirterek son arkadaşımız vazifeye dönünceye kadar gayretin devam edeceğini söz etti. Barış Akademisyeni TTB Merkez Kurulu Üyesi Prof. Dr. Nursel Şahin kelam alarak, “Anayasa’da garanti altındaki tabir özgürlüğü, adil yargılanma hakkı gözardı edilerek, rektörlükler kendilerini mahkemelerinin yerine koyarak büyük bir adaletsizlikle kürsülerimizden, öğrencilerimizden koparıldık” halinde konuştu. Açıklama “Özerk, demokratik, laik üniversite ve barış talebimizden, onurumuzdan vazgeçmiyoruz! Yaşasın dayanışma!”sözleri ile son buldu. (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.