DOLAR 28,9518 0.02%
EURO 31,4032 0.1%
ALTIN 1.894,370,54
BITCOIN 12076132,55%
İstanbul
10°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“OVP agresif ama ulaşabilir bir hedef”

“OVP agresif ama ulaşabilir bir hedef”

ABONE OL
9 Eylül 2023 06:00
“OVP agresif ama ulaşabilir bir hedef”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekonomiyi durdurmadan enflasyonu tek haneye düşürmenin güç olduğunu lisana getiren Boğaziçi Ventures İdare Konseyi Lideri Agah Uğur, enflasyonun en büyük düşman olduğunu ve üstüne gidilmesi gerektiğini belirtti.

Bloomberg HT yayınına katılan Uğur, Türkiye ve global iktisada ait değerlendirmelerde bulundu.

Seçimlerden sonra oluşan iktisat siyasetlerini ve idaresini beğendiğini bile getiren Uğuru, “Bu idarenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. OVP de bunun önümüzü öngörecek halde yansıtılması oldu diyebiliriz. Agresif lakin ulaşılabilir gayeler olarak görüyorum, daha gerçekçi enflasyonun yüzde 65 bandına çekilmesi ve önümüzdeki devir yüzde 40’ın altına düşmeyeceğini kabul ediyor olmamız ve önlemlerimizi ona nazaran alıyor olmamız üzere şeyler, büyüme için büyümenin olmayacağını İşte 4.5 üzere dendi tahminen onun da biraz altında olur. Bunun da kabul edilebileceğini söyleyen bir program yani gerçekçi bir program” tabirlerini kullandı.

Güçlü kobiler dışında başka kobiler için durumun kolay olmayacağını söyleyen Uğur, zira krediler in bir orta sahiden durduğunu, artık ise muslukların açılmış üzere gözükse de bankaların çok daha selektif davranacaklarını, münasebetiyle krediye ulaşım zorluğu devam edecek üzere durduğunu belirtti.

Ayrıca maliyetlerin çok arttığının altını çizen Uğur, “Eskiden ucuz krediye ulaşma imkanı vardı lakin artık o denli olmayacak. Muhtemelen mevduat faizleri yüzde 35’in üzerinde seyredeceği bir periyot yaşayacaksak kredi faizleri de bunların da üzerinde olacaktır. Hasebiyle kredilerin hem az hem de yüksek maliyetli olduğu bir yerde işte büyüme yapalım yatırım yapalım üzere bir devirden çok mevcudu koruyalım devri yaşayacağız. Bu da önümüzdeki 12 ay devam eder diye düşünüyorum” dedi.

“Talep de daralacak”

Sıkı para siyasetleri uygulanan bir yerde talebin de birebir olmayacağına dikkat çeken Uğur, münasebetiyle talebin de daralacağını, şirketlerin de muhtemelen işletme sermayesi muhtaçlıkları çok artmayacağı için krediye yönelik ek taleplerinde de bir istikrar kurulacağını aktardı.

Startup’lar değer kazandı

Dünya’da kolay ve ucuz para periyodu kapanınca kar eden hem büyüme kıssası güçlü olan hem de para yakmayan startup’lara odaklanıldığını söz eden Uğur, “Dolayısıyla yatırımcılar çok daha selektif davranıyorlar ve bu süratli bir biçimde nakdi müspete değiştiremeyecek teşebbüs şirketlerinin işlerinin güç olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“İklimin iktisada tesiri çok”

Küresel iktisada ait de değerlendirmelerde bulunan Uğur şöyle konuştu:

“Şimdi bütün Dünya’nın önceliklendirdiği bahis enflasyonu düşürmek. Jeopolitik kutuplaşmanın Dünya ticaretine tesirleri yani dramatik bir formda tesiri olduğunu düşünüyorum. İklim konusunun da iktisada çok tesiri oldu. Bütün bunlarla birlikte istikamet arayan kırılgan bir dünya iktisadı var karşımızda. Amerika krizleri âlâ yönetiyor muhtemelen resesyona girmeden bu işi atlatacaklar diye düşünüyorum.

Avrupa’daki yavaşlama ve talep daralması tabi bizi çok etkiliyor ve etkileyecek.

Çin’de de bir daralma var lakin orada o denli bir disiplin var ki Dünya iktisadını etkileyecek bir olumsuzluğun yaşanacağını öngörmüyorum.
Bütün bunlara baktığımız vakit enflasyonun azalmasıyla tekrar hane halkı gerçek gelirlerinin 2024’ün ikinci yarısından itibaren artmaya başlayacağı ve bunun da büyümeyi tetikleyeceğini öngörüyorum.
Önümüzdeki 1 yıl bir geçiş devri yani kırılganlıkların devam edeceğini daha sonra iktisadın daha öngörülebilir olacağını düşünüyorum.

Çin ile olan tedirginliğin Türkiye’nin işine yarayacağını düşünüyoırum. Oyunumuzu âlâ oynarsak tedariğin Çin’den Türkiye’ye kayacağını düşünüyorum.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.